WSPIERAMY

EKO
NGO

KULTURA. WSTĘP WOLNY

Antoni Rudak

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Antoni Rudak pochodzi z Prypierna na Białorusi. Kiedy do wsi wkroczyli Sowieci, ojciec Antoniego trafił do więzienia. Rodzina nie straciła nadziei na jego powrót do domu. Posłuchajcie dalszego ciągu tej historii, zachowanej w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.

Antoni Rudak urodził się 24 lutego w Prypiernie na Białorusi jako syn Jana i Anny Rudaków. Rodzice prowadzili duże gospodarstwo rolne, dlatego w domu niczego nie brakowało. Edukację rozpoczął w domu pod okiem matki i ciotki. Kontynuował naukę w szkole w rodzinnej wsi, a następnie w szkole w Głębokim.

Po wkroczeniu Sowietów do Prypierna, ojciec Antoniego został aresztowany przez NKWD. Jan Rudak trafił do więzienia w Krasnojarsku. Po zakończeniu kary, został dożywotnio wysiedlony do Norylska za kołem podbiegunowym. Po ogłoszeniu amnestii po śmierci Stalina, ojciec pana Antoniego wrócił do rodziny.

W 1956 roku, podczas drugiej repatriacji, rodzina wyjechała do Torunia. Antonii Rudak podjął studia geograficzne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Pracował w biurach podróży, zaś po przeprowadzce do Olsztyna jako geolog w Urzędzie Miasta, a następnie w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej.

Posłuchaj opowieść Antoniego Rudaka, zachowanej w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur.