WSPIERAMY

EKO
NGO

KULTURA. WSTĘP WOLNY

Dożynkowe świętowanie w Samborowie

GMINA OSTRÓDA
Nagrody dla rolników, życzenia, doskonałe jedzenie i wspólna zabawa – tegoroczne dożynki gminy Ostróda odbyły się w Samborowie.

Dożynki gminy Ostróda od lat kojarzą się z doskonałym jedzeniem, muzyką i wspólnym biesiadowaniem. Skojarzenia te są jak najbardziej uzasadnione. Również i w tym roku nie zabrakło wspólnej zabawy oraz suto zastawionych stołów.

Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały ciasta, przepyszne chlebki, pierogi, zupę rybną z podpłomykiem, kapustę zasmażaną i wiele innych pyszności. Ich przygotowanie zaczęło się wiele dni przed wydarzeniem.

Dożynki zainaugurowała uroczysta Msza święta. Następnie uczestnicy wydarzenia w barwnym pochodzie przemaszerowali na plac nieopodal kościoła. Nie zabrakło tradycyjnych wieńców, które wraz ze stoiskami poszczególnych sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich wzięły udział w konkursie. Zwycięzców wyłoniła specjalnie powołana komisja. „Przede wszystkim naturalność wykorzystanych produktów, produktów lokalnych związanych w tradycją i kulturą tego naszego danego regionu. Wiadomo, że będzie to bardzo trudna ocena, ale musimy wyłonić tych, którzy są najlepsi” – mówi Joanna Trzebiatowska, członkini komisji konkursowej.

Dożynki w gminie Ostróda co roku „wędrują” z miejscowości do miejscowości. Ostatnia taka impreza w Samborowie odbyła się w 2003 roku. „Już 19 lat Samborowo tęskniło za podobną imprezą. Dziś pogoda sprzyjająca, miejsce urokliwe, dlatego bardzo się cieszę, że możemy wspólnie wszyscy wszystkim podziękować, bo to jest głównie czas podziękowań, życzeń” – mówi Bogusław Fijas, wójt gminy Ostróda.

Życzenia i podziękowania przekazali rolnikom przedstawiciele Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz władz wojewódzkich i gminnych. „Wszystkim rolnikom z gminy Ostróda i nie tylko należą się szczególne podziękowania za tę ich ciężką pracę, za to, że nie oszczędzają siebie, za to, że czasami mimo różnych chorób czy dolegliwości idą w pole, czy idą do obory, czy idą, żeby zająć się pracą na roli, żeby służyć wszystkim Polakom” – mówi senator Bogusława Orzechowska. „Ukłońmy im się za ciężką pracę, za to, że mamy na stole żywność i może zróbmy przesłanie, jeżeli szanujemy rolników, a szanujemy, to nie marnujmy polskiej żywności” – dodaje poseł Zbigniew Babalski.

Do rolników powędrowały także nagrody i wyróżnienia. Oprócz atrakcji kulinarnych i muzycznych przygotowano niespodzianki dla dzieci – dmuchańce, trampoliny i przejażdżki na kucykach.