WSPIERAMY

EKO
NGO

KULTURA. WSTĘP WOLNY

Liderki społeczności wiejskiej

W-MODR
Prawa kobiet, sposoby na pozyskiwanie unijnego wsparcia na działanie i metody aktywizacji najbliższego otoczenia. Liderki wiejskich społeczności podzieliły się swoimi doświadczeniami.

Te kobiety łączy chęć działania i wpływania na wiejską społeczność. Założycielki Spółdzielni Socjalnej „Babiniec”, które prowadzą bar w Ornecie, swoimi doświadczeniami dzieliły się z mieszkankami regionu. „Zebrałyśmy się w MOPS-ie w Ornecie, pani dyrektor zaproponowała nam takie rozwiązanie, zgodziłyśmy się, były na to środki z Unii i otworzyłyśmy spółdzielnię. Było ciężko na początku, ale wszystko jakoś poszło” - wspomina Renata Matur.

Okazją do wymiany poglądów było spotkanie „Liderki społeczności wiejskiej w procesach rozwoju lokalnego”, zorganizowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie. „Liderki lokalnym społecznościom dają przede wszystkim nowe miejsca pracy” - podkreśla Joanna Kazberuk z ODR-u.

Podczas spotkania dyskutowano między innymi o prawach kobiet oraz ministerialnych instrumentach wspierających lokalnych liderów. Ważnym wątkiem były także szanse i możliwości, jakie w aktywizowaniu lokalnej społeczności stwarzają fundusze unijne.

„Część tego pakietu stanowią działania finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, takie jak zakładanie działalności gospodarczej, na które można dostać 100 tysięcy złotych. Inne działania będą dotyczyć zakładania świetlic wiejskich, czy domów kultury” - wymienia Arkadiusz Tabaka z ODR-u.

Informacje o podobnych inicjatywach i aktualnych działaniach prowadzonych przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie dostępne są na stronie internetowej www.w-modr.pl.