WSPIERAMY

EKO
NGO

KULTURA. WSTĘP WOLNY

Elbląg Public Health: zdrowie, edukacja, nauka

KOPERNIK.TV
W Elblągu odbyła się I Konferencja Elbląg Public Health.

I Konferencja Elbląg Public Health za nami. Celem spotkania zorganizowanego przez Akademię Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu było przeprowadzenie dyskusji z udziałem ekspertów z obszarów zarządzania opieką zdrowotną oraz edukacji medycznej w kontekście braków kadrowych w jednostkach opieki zdrowotnej w Polsce. „Jak formować dalsze kształcenie młodych kadr, jak zapewnić wysoki poziom, taki, żeby te kadry dopełniły braki kadrowe obecne w szpitalach, przychodniach i wydaje nam się, że w tej dyskusji wszystkie strony powinny uczestniczyć, bo nie jest to jakiś element odosobniony, że każdy się okopie w swoim obszarze – ja mam takie wytyczne, ja mam takie – w naszym pojęciu ta dyskusja będzie cenna” – mówi prof. Beata Januszko-Giergielewicz, prorektor ds. studentów i kształcenia medycznego w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu.

Uczelnia nie bez przyczyny zdecydowała się na zorganizowanie takiej konferencji. „Słyszalne obawy różnych środowisk co do tworzenia tego kierunku w mniejszych ośrodkach, chcieliśmy tu swoim głosem wyrazić nasze stanowisko w tej kwestii, bo mamy wrażenie, że jako ten mniejszy ośrodek, który przykłada wielką uwagę do tego, aby prowadzone kształcenie było na jak najwyższym poziomie, bo musimy to zrobić właśnie z tego powodu, że ta uwaga jest na nas skoncentrowana” – podkreśla prof. Magdalena Dubiella-Polakowska, rektor Akademii.

Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, a jej uczestnicy dyskutowali na temat aktualnych wyzwań i możliwych rozwiązań w

zakresie opieki zdrowotnej. Do udziału w dyskusji zaproszono lekarzy, pielęgniarki, ratowników i menedżerów służby zdrowia. „Jestem pełna podziwu dla organizatorów, dla pani rektor Polakowskiej, dla pana dziekana Jacka Perlińskiego, że zdecydowali się tę konferencję zrealizować. Wspaniały skład prelegentów. Te małe ośrodki są bardzo ambitne, więc one mogą dużo osiągnąć właśnie poprzez to, że są ambitne i pracowite, że ściągają wspaniałych ludzi” – przekonuje Ewa Karamon z Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Na konferencji pojawili się również Minister Aktywów Państwowych, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele władz regionu. „Ten proces rozbudowy, a jednocześnie odpowiedzi na zapotrzebowanie kadry, realizowany w byłym mieście wojewódzkim Elblągu, które też ma prawo do kształcenia dobrych specjalistów, bo infrastruktura, która jest tutaj na uczelni, zapewnia takie warunki. Mamy tutaj działające już od ponad 4 lat centrum symulacji” – przypomina minister zdrowia Adam Niedzielski.

Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu zdobyła uznanie wśród specjalistów i cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysoką jakość kształcenia, która niczym nie ustępuje dużym ośrodkom medycznym w większych miastach. „W takim kameralnym środowisku nauczania dużo łatwiej dopytać o coś wykładowcę, mieć z nim kontakt, mieć jakieś wsparcie merytoryczne. Nie jest student taki anonimowy. Ważnym aspektem jest też większa dostępność mniejszej uczelni, możliwość tańszego wynajmu mieszkania czy miejsca w akademiku w mniejszej miejscowości” – mówi Dawid Pilewski, student elbląskiej Akademii. „Nie po to otwieramy i pozwalamy na otwieranie kierunków lekarskich na uczelniach innych, niż uczelnie medyczne żeby obniżyć jakość świadczenia usług zdrowotnych, to jest zupełnie oczywiste, my to robimy po to, żeby ta jakość świadczonych usług zdrowotnych była na wyższym poziomie” – podkreśla Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

W Elblągu studenci mają dostęp do nowoczesnych pracowni i laboratoriów oraz Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, które pozwala na realistyczne szkolenie w zakresie ratownictwa medycznego, anestezjologii i intensywnej terapii. „Zaletą tego centrum jest to, że będziemy się starali, żeby od razu powstawały zespoły interdyscyplinarne. Mamy pielęgniarki, mamy położne, mamy ratowników, mamy fizjoterapeutów i chcemy, żeby już na etapie studiów te osoby, które są oczywiście w podobnym wieku, później będą w szpitalach tworzyć zespoły, żeby już się dogrywały na tym etapie” – mówi prof. Jacek Perliński, dziekan wydziału lekarskiego elbląskiej uczelni.

Ostatnia, warsztatowa część konferencji skierowana była do studentów. Podczas spotkania poruszono wiele zagadnień związanych z nowymi technologiami, które zmieniają oblicze medycyny i otwierają przed nią zupełnie nowe możliwości.